logoepuap

gdzie człek serce kładzie
we wszystko, co żyje..."

M. Kownacka

Patronem Przedszkola nr 191 w Warszawie jest Maria Kownacka.

Pisarka, bibliotekarka, nauczyciel, kawaler Orderu Uśmiechu. Twórczyni Plastusia urodziła się 11 września 1894 roku. Zadebiutowała w 1919 roku na łamach „Płomyczka" i „Płomyka". W 1928 roku współorganizowała teatr „Baj". Podczas okupacji przebywała na wsi, gdzie prowadziła tajne nauczanie. Po wojnie zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.

Współpracowała ze scenami lalkowymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi, zajmowała się również działalnością społeczna i publicystyczną. Znajdowała czas także na swoje hobby – tkanie gobelinów, wytwarzanie miedzianej biżuterii, wyrób domowych przetworów, a także obserwację ptaków, o których posiadała duża wiedzę.

Maria Kownacka wydała łącznie 50 książek, które osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Wielkim powodzeniem cieszył się teatrzyk „Supełek i Węzełek" wymyślony przez pisarkę w 1952 roku dla dzieci z sanatorium w Szklarskiej Porębie.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. W jej mieszkaniu przy ulicy Słowackiego jest dziś, zgodnie z testamentem pisarki - Izba Pamięci, będąca oddziałem Biblioteki Publicznej w Warszawie.

Copyright © 2010 Przedszkole 191 w Warszawie. All Rights Reserved.

Dziękujemy Wydawnictwu Siedmioróg z Wrocławia oraz Oficynie Wydawniczej G&P z Poznania, za wyrażenie zgody na umieszczenie wizerunków postaci książek publikownych przez te Wydawnictwa na witrynie internetowej Przedszkola.

Projekt i wykonanie serwisu - Hugo IT serwis-informatyczny.pl - 2014