PRZEDSZKOLE NR 191 W WARSZAWIE

im. Marii Kownackiej

PRZEDSZKOLE NR 191 W WARSZAWIE

im. Marii Kownackiej

PRZEDSZKOLE NR 191 W WARSZAWIE

im. Marii Kownackiej

 logoepuap

Wyszukaj

godlo

Galeria

                           
         
           
                             
Starszaki zwiedzają szkołę.                        
Miło nam poinformować, iż w dniach 20-21 czerwca odbył sie w grupie III i IV pierwszy "Turniej Szachowy". Turniej przebiegał w sportowej atmosferze  , pierwsze prawdziwe emocje, pierwsze wygrane. Zwyciężcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy. 7 powodów, dlaczego gra w szachy jest genialna (zwłaszcza dla dzieci) : 1. Poprawiają zdolności intelektualne 2. Zwiększają IQ 3. Poprawiają umiejętności arytmetyczne 4. Wyostrzają zdolności językowe 5. Kształcą umiejętność krytycznego myślenia 6. Wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych 7. Mają walory terapeutyczne To nieprawda, że aby grać w szachy, trzeba posiadać specjalne umiejętności, z którymi można się co najwyżej urodzić. Dowiedziono bowiem, że są to zdolności nauczalne i każdy, bez wyjątku może po nie sięgnąć. Warto!        
Dziękujemy za udział w akcji Moje miasto bez elektrośmieci. Dzięki Państwa pomocy zebraliśmy 322kg elekroodpadów.              
                                                         
               
                
Dzieci z naszego Przedszkola włączając się do programu "Zielony rekord Polski 2018" zasadziły łącznie 120 kwiatów. Finał akcji odbył się 27 kwietnia. Uprzejmie dziękujemy Dzieciom, Rodzicom za aktywność i zaangażowanie. Dziękujemy za wspólne ZAZIELENIANIE!              
                                   
                         
Pierwsza część warsztatów to próba odpowiedzi na pytania: Jakim sposobem dysponujący bardzo skromnymi możliwościami technicznymi malarze byli w stanie stworzyć prawdziwe dzieła sztuki na sklepieniu jaskini znajdującym się wysoko nad ich głowami?   Jak i dlaczego tworzono je w ciemnościach, we wnętrzach jaskiń zamieszkałych przez ogromne niedźwiedzie?   Na te pytania odpowiadaliśmy   wspólnie, grając w grę planszową - angażującą wszystkich uczestników.   Druga część warsztatów poświęcona była zwierzętom epoki lodowcowej. Namalowane w jaskiniach zwierzęta ożyły w rękach dzieci jako kukiełki teatru cieni. Piękne rysunki plejstoceńskich myśliwych przybliżyły wygląd zwierząt charakterystycznych dla epoki lodowcowej. Cienie rzucone na ścianę ułatwiły wyobrażenie sobie, które zwierzę górowało wielkością nad pozostałymi.   W ostatniej części warsztatów dzieci otrzymały kamyki na ,których namalowały  swoje dowolne malunki używając pigmentów zbliżonych do używanych w jaskiniach. Po wyschnięciu kamyki zabrały do domu.                      
                   
                   
Jak działa projektor i co własciwie kryje się na kliszach? Dziękujemy Mamie Jasia za przypomnienie nam m.in. "Jasia i Małgosi", "Pali się , "Reksia" podczas seansu czytania bajek z projektora :)                  
...czyi jak nazywają sie bryły, oraz która z nich ma wiekszą objętość.                       
                       
18 grudnia 2017r. dzieci z grupy: "Pszczółki" oraz "Tropiciele" były na wycieczce/warsztatach pt. "Już blisko kolęda" w "Wymysłach pod Lasem".
15 grudnia dzieci poznały wybrane zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe różnych krajów. Spotkały się również ze Świętym Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasze przedszkole przynosząc wspaniałe prezenty dla każdej grupy. Dziękując za prezenty przedszkolaki śpiewały piosenki. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że wróci za rok.                
5 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 85 ul. L. Narbutta 14 - Tropiciele uczestniczyły w Mikołajkach, które zostały przeprowadzone w nowej formule ze stacjami, przy których przedszkolaki miały do wykonania zadania sportowo rekreacyjne oraz logiczne.Dodatkowo do dyspozycji uczestników były najbardziej lubiane dmuchańce. Czas umilił występ iluzjonisty oraz nauka tańca. Podczas imprezy dzieci otrzymały prezenty od Świętego Mikołaja.                         
                                                         
Przygotowanie dzieci do wyjścia na pocztę: -napisanie listu do Mikołaja oraz narysowanie przez dzieci obrazków: „Co chciałbym dostać od Św. Mikołaja” ,-obserwowanie adresowania koperty,-naklejanie znaczków na kopercie6 grudnia dzieci z grupy IV wybrały się na pocztę aby wysłać list do Świętego Mikołaja Przebieg wycieczki:   -Pójście na pocztę, powitanie z pracownikami poczty.-Obserwacja pracy urzędników, pobranie numerka-Słuchanie opowiadania pracownika poczty o drodze listu od nadawcy do adresata.-Stemplowanie przez pracownika urzędu pocztowego listu do Św. Mikołaja.                      
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i Dzieciom za udział w plastycznej zadawajce "Rodzinny Mikołaj".  "Mikołaje" prezentowały się pięknie, wykonane były różnorodnymi technikami plastycznymi.          
                   
Przedszkolaki poznały i obejrzały kolekcję rzeźby współczesnej w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, a później same wykonały rzeźby z gliny.  
                               
Dzieci z grupy IV uczestniczyły w warsztatach pt.:"PALEONTOLOGIA W MAŁYM PALCU"  Celem warsztatów było: -zainteresowanie dzieci paleontologią; -zaznajomienie z warunkami pracy paleontologów; -zapoznanie z różnymi typami skamieniałości i sposobem ich powstawania; -wzbogacenie wiedzy na temat prehistorycznych zwierząt (kręgowce i bezkręgowce); -poznanie miejsc polskich wykopalisk paleontologicznych; -nabycie praktycznej umiejętności rozpoznawania skamieniałości; -rozbudzenie w dzieciach ciekawości i pasji badawczej Podczas warsztatów dzieci obejrzały prezentację multimedialną opatrzoną licznymi ilustracjami , a także zobaczyły z bliska i  miały możliowść dotknięcia prawdziwych skamieniałości bezkręgowców.  Tropiciele wcieliły się również w rolę paleontologów i wzieły udział w mini wykopaliskach paleontologicznych, w celu znalezienia skamieniałości niektórych zwierząt, które widziały podczas prezentacji.​                           
Dziękujemy Tacie Jasia za pokazanie nam o budowy, sposobu strojenia oraz grania na gitarze akustycznej.             
                                           
"Deszcz" praca wykonana z gliny, przez dzieci z grupy Tropicieli i Pszczółek.           Plastyka - „Czarodziejska różdżka” grupa IV          Kształty podstawowe - grupa I             
                   
                     
                                                                                                       
Jesień - praca grupowa inspirowana twórczością G Arcimboldo                      
Czas posprzątać naszą ziemię, bo w niej śmieci jest za wiele .W każdym rowie widać puszki tak więc ruszmy nasze nóżki to co zbędne pozbieramy,i do kosza powyrzucamy              
Dobrą szczotkę zawsze miej Mycie zębów powierz jej Niech wciąż dobrze je szoruje, Zabezpiecza, konserwuje...
Z myślą o jarzynowych witaminkach, grupa IV - Tropiciele - postanowiła zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem.     Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek :)                              
Słucham, patrzę uważnie i układam rytmy – zajęcia dydaktyczne w obrębie edukacji matematycznej.  
Szanowni Państwo, Drogie Dzieci!  Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy,iż w dniu  19 czerwca 2017 r. otrzymaliśmy certyfikat projektu  „Varsavianistycznej Szkoły”przyznany na lata 2017-2019. Certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła” przyznawany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym za: upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Warszawie, promowanie aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy, podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta, integrowanie społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy, branie udziału w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie, współpracę ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.        
Z okazji Dnia Dziecka nasze Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt.: "Pchła Szachrajka" w wykonaniu rodziców. Spektakl dzieci obejrzały z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Doskonałą grę rodziców uzupełniły fantastycznie dobrane stroje, muzyka oraz scenografia. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie.     Gorąco dziękujemy Rodzicom z teatru za poświęcony czas, zaangażowanie, wspólną zabawę oraz aktywne propagowanie idei wychowywania przez sztukę.            
Podsumowanie projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"            
Wycieczka starszaków do Szkoły Podstawowej nr 33 im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju na ulicy Cieszyńskiej 8.   W ramach współpracy ze szkołą - dzieci z grupy trzeciej i czwartej odwiedziły uczniów z klasy III, podczas spotkania przedszkolaki obejrzały występy starszych kolegów, zasiadły w szkolnych ławkach.   Przedszkolaki zwiedzały siedzibę szkoły: sale lekcyjne, salę gimnastyczną, świetlicę, bibliotekę oraz stołówkę szkolną.                  
Życzymy Wam rzeki i piasku przy rzece  na wspaniałe piaskowe fortece.   I poziomek w leśnych kotlinach,   drzew, na które dobrze się wspinać...                       
"Mamo! Tato! Chodźcie z nami! Damy Wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem, ze slonkiem! Do wąchania, słuchania, patrzenia..."                  
W dniu 28 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy spektakl pt.: „Bajkowy świat tańca” -
4.04.2017 grupa II wzięła udział w warsztatach archeologicznych w Domu Kultury na ul. Odyńca. Przedszkolaki m. in. stworzyły z gliny wielkanocne jajka, dowiedziały się jak wyglądał strój starosłowiański oraz samodzielnie wykonały tzw. kołbuszki.                           
W ramach działań zbliżających nas do zdobycia certyfikatu "Varsavianistycznej szkoły" 28 marca w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod tytułem "Wiosna w Warszawie". Do udziału w konkursie zgłosiło się 57 dzieci, które wystąpiły w trzech kategoriach wiekowych: trzylatki, czterolatki i pięciolatki. Założeniem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Warszawie, promowanie aktywnosci twórczej dzieci oraz integracja środowiska przedszkolnego. Konkurs to również okazja do wzmacniania wiary we własne możliwości. W przygotowaniach do konkursu dużą rolę odegrały panie nauczycielki zachęcajac i przygotowując dzieci do występów.     Wykonawców oceniało jury w składzie: Pani dyrektor Joanna Kotarska, Pani logopeda Monika Bijata oraz Pani Aleksandra Zalewska - nauczycielka grupy II. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż dzieci bardzo się starały i pięknie recytowały przygotowane wiersze.      Ostatecznie laureatami konkursu zostali:     W kategorii dzieci 3-letnichI miejsce – Hania Sz.II miejsce – LenaIII miejsce- ex aequo Hania L. i Alicja     W kategorii dzieci 4–letnich:I…
Profesor Labolek zdradził nam tajemnice kubków smakowych. Okazało się, że ludzie potrafią rozpoznać 5 podstawowych smaków (a nie jak do niedawna myślano 4). Opowiedział nam o zmysłach, nauczył jak domowym sposobem odróznić kwas od zasady. Na zakończenie pokazał nam cylinder, ale nie taki do noszenia na głowie tylko ten używany w labolatorium :)          
                             
Zabawy badawcze w lutym. Dwutlenek węgla - co to takiego? Zapoznanie z właściwościami dwutlenku węgla. Znaczenie dla życia i Ziemi.                      
Dzięki naszym cyklicznym koncertom dzieci mają możliwość poznania różnych instrumentów, a także rozbudzania wyobraźni i wrażliwości artystycznej. Do zrozumienia muzyki zwłaszcza klasycznej, z pewnością przyczynia się jej aktywne słuchanie.      
Hej na sanki, koledzy, koleżanki. A z tej górki na pazurki…        
Zabawy matematyczne z kotem EZO. Geometria jest jednym z najwdzięczniejszych działów matematyki. Nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy, a jedynie widzenia trójwymiarowego, które kształtuje się między 7-12 miesiącem życia. Dlatego zabawy matematyczne z bryłami będą wspierały rozwój wzroku. Pozwalając dziecku manipulować elementami, wspierać będziemy rozwój manualny, a dostarczając faktów matematycznych rozwiniemy dziecko intelektualnie.        
18 stycznia Biedronki i Krasnale świętowały Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To własnie 18 stycznia 1882 roku urodził się Alan Aleksander Milne twórca sympatycznego Kubusia Puchatka. Dzień Kubusia Puchatka... ...to idealna okazja, żeby sięgnąć po książkę. Przeczytaj ją dziecku lub jeśli potrafi czytać samo, to go posłuchaj.          
"Mały Miś w świecie literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Jego autorem jest pani Aneta Konefał dyrektor - Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Organizator projektu zaplanował dla każdego pluszowego misia, trasę składającą się z dziesięciu mokotowskich przedszkoli. Każdy pluszowy miś razem z dziećmi, bawi się, zwiedza przedszkole oraz słucha czytanych przez nauczyciela książek.              
Strona 1 z 2

Copyright © 2010 Przedszkole 191 w Warszawie. All Rights Reserved.

Dziękujemy Wydawnictwu Siedmioróg z Wrocławia oraz Oficynie Wydawniczej G&P z Poznania, za wyrażenie zgody na umieszczenie wizerunków postaci książek publikownych przez te Wydawnictwa na witrynie internetowej Przedszkola.

Projekt i wykonanie serwisu - Hugo IT serwis-informatyczny.pl - 2014